Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa?

0
406
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza u psa

Ciemne i wilgotne miejsca, cienka, odsłonięta skóra, okolice ogona, pach czy nawet powiek – to miejsca szczególnie narażone na ukąszenie kleszcza. Leśne spacery, polne dróżki, wysokie zarośla czy też osiedlowy trawnik – te niebezpieczne pasożyty czyhają przez cały rok. Co zrobić, gdy zauważy się kleszcza u psa, jak bezpiecznie go usunąć oraz jak postępować, aby zapobiec chorobom odkleszczowym? Kleszcz u psa jest niezwykle niebezpieczny ze względu na choroby przez niego przenoszone, należy więc działać szybko i precyzyjnie, a także zadbać o regularną profilaktykę. Oto cenne wskazówki!

Kleszcz u psa – jak bezpiecznie go wyciągnąć?

Aby ustrzec ukochanego pupila przed niebezpiecznymi powikłaniami, a także przenoszoną przez kleszcze chorobą babeszjozą, należy pamiętać o regularnym przeglądaniu skóry psa – najlepiej robić to po każdym spacerze. Systematyka jest tu bardzo ważna, ponieważ po ukąszeniu należy działać jak najszybciej – tak, aby kleszcz u psa przebywał jak najkrócej w jego ciele. Pierwszą ważną zasadą jest niewcieranie w skórę żadnych preparatów dezynfekcyjnych czy też masła – najpierw należy wyciągnąć kleszcza, potem można odkazić skórę. Kleszcz u psa musi być wykręcony – nie należy więc wykonywać żadnych innych ruchów, jak wyrywanie, zdrapywanie czy też podważanie. Za pomocą pęsety, lassa lub specjalnego haczyka wykręca się kleszcza u psa w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara – najlepiej zrobić to jednym, zdecydowanym, ale precyzyjnym ruchem. W razie gdyby jakaś część kleszcza została w ciele psa, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarzem. Po usunięciu kleszcza zaleca się obserwację pupila – upewnienie się czy na pewno nie wystąpiły żadne niepożądane objawy i ukochany czworonóg nie zakaził się jakąś chorobą odkleszczową.

Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?

Aktywne psy lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu czy też nawet pupile kanapowce, które wychodzą na zewnątrz jedynie załatwić fizjologiczne potrzeby – każdy psiak narażony jest na niebezpieczne ukąszenie przez kleszcze. Jak temu zapobiec? Warto stosować specjalistyczne, naturalne środki ochronne. Spray, szampon czy też dodawanie do posiłków czystka – tego typu produkty skutecznie chronią przed kleszczami u psa, a także pchłami i komarami. Jaki asortyment warto wybrać? Naturalny – bezpieczny dla skóry i sierści pupila, a także skuteczny – zawierający starannie dobrane składniki, które odstraszą kleszcze i odpowiednio oczyszczą skórę. Kleszcz u psa jest niezwykle niebezpieczny, warto więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie swojego czworonoga przed jego ukąszeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here