W czasach, gdy zewsząd otacza nas beton i nieustanny rozwój cywilizacji, tęsknimy do korzeni i natury. Coraz częściej doceniamy chwile spędzane na świeżym powietrzu i dbamy o to, aby otaczać się naturalnymi rzeczami. Jak wprowadzić ten trend do wnętrz? Mamy kilka wskazówek.
Jakie style wnętrzarskie nawiązują do natury?
Trend miłujący dary natury utrzymuje się już od wielu lat. Z dnia na dzień stajemy się jako ludzkość bardziej świadomi, staramy się żyć ekologicznie i lubimy bezpośredni kontakt z przyrodą. To przekłada się na naszą codzienność – również w kwestii urządzania wnętrz. Jednym z nurtów wnętrzarskich, który jest bezpośrednio związany z naturą, jest styl skandynawski. Jego miłośnicy stawiają na prostotę i harmonię, rezygnując ze sztucznych plastikowych dodatków na rzecz tych wykonanych z naturalnych materiałów. W skandynawskich wnętrzach spotkamy za to meble i dodatki wykonane z drewna, kamieni (np. marmuru czy granitu), czy na przykład lnu.
Drugim przykładem jest styl urban jungle. Mówi się, że decydują się na niego tylko Ci najodważniejsi, gdyż jest to jeden z nowych, dość zaskakujących trendów w aranżacji wnętrz. Jego podstawą jest oczywiście bardzo duża ilość kwiatów (paprocie, sukulenty, palmy, monstery czy bluszcze). Niektórym z nas może się to kojarzyć z wystrojem pomieszczeń rodem z lat 90., po których nastała moda na czyste, sterylne i minimalistyczne wnętrza. Nie ma tutaj jednak miejsca na klasyczne rośliny takie jak na przykład grzeczne storczyki. Paleta odcieni nawiązująca do kolorów ziemi, bujna roślinność i zwierzęce wzory budują ciekawy nastrój i przybliżają mieszkańców do natury.
Chcąc urządzić mieszkanie czy dom nawiązujący do jedności z naturą, warto rozważyć także styl rustykalny, będący ukłonem w stronę stylu życia ludności z XIX i początku XX wieku. Królują w nim naturalne materiały, takie jak drewno, cegła, bawełna czy żeliwne elementy prosto z kuźni. Każdy element powinien mieć swoją wyjątkową historię, dlatego większość aranżacji stanowią rzeczy z odzysku lub wykonane własnymi rękami. Atmosfera, jaka panuje w tego typu wnętrzach, przywodzi na myśl sielskie, wiejskie życie w uroczych chałupach czy małych dworkach.
Postaw na kolory nawiązujące do natury
Wnętrza urządzone w kolorach ziemi to trend utrzymujący się już od wielu lat. Nic dziwnego – są bardzo uniwersalne, a co za tym idzie praktyczne. Z łatwością dopasowują się do wielu stylów wnętrzarskich, a co za tym idzie, w zasadzie nigdy nie wyjdą z mody. Taka neutralna i minimalistyczna paleta barw wykorzystana na ścianach, meblach i dodatkach wprowadza spokojną, odprężającą atmosferę.
Jakie kolory możemy zaczerpnąć z natury do swoich domów? Są to przede wszystkim różne odcienie beżów, brązów i szarości, pomieszane z bielą i zielenią roślin. Jednak to nie wszystko – nie bój się sięgać po odważniejsze opcje, jak np. bardzo modny ostatnio kolor miodowy, słoneczny żółty, oliwkowy czy niezwykle intrygujący rdzawy. Subtelny kontrast można uzyskać, korzystając z dobrodziejstw czerni, która tak samo, jak biel, ma wiele różnych oblicz.
Otocz się roślinami
Nie ma prostszego i skuteczniejszego sposobu na stworzenie bliskiej naturze kompozycji jak otoczenie się nią. Nie masz w domu kwiatów? Szybko napraw ten błąd! Obecność żywych roślin wpłynie pozytywnie nie tylko na estetykę wnętrza, lecz także na zdrowie. Są to bowiem naturalne oczyszczacze i nawilżacze powietrza, które dodatkowo redukują stres i poprawiają samopoczucie. Rośliny doniczkowe nie tylko produkują tlen, lecz także wydzielają substancje chemiczne zwalczające wirusy, bakterie i grzyby oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.
Jakie rośliny wybrać do domu? Wszystko zależy od Twojego gustu i tego, co chcesz osiągnąć. Warto jednak rozważyć zakup skrzydłokwiatów, begonii, dracen, figowców, aloesów, kaktusów, bluszczy, palem i złocieni. Bardzo modnym kwiatem jest także monstera, która króluje we wnętrzach zarówno w wersji żywej, jak i sztucznej, będąc wzorem na tkaninach tekstylnych.
Wybierz drewniane meble i dodatki
Jeśli chcesz stworzyć aranżację, która będzie nawiązywała bezpośrednio do natury, musisz postawić na drewno, które podobnie jak rośliny doniczkowe, ma zbawienny wpływ na organizm człowieka. Poprawia jakość powietrza, wpływa na samopoczucie, wspomaga koncentrację i jest doskonałym wyborem dla alergików. Jednak jego najważniejszą cechą jest ponadczasowy i uniwersalny wygląd, który chyba nigdy się nie znudzi. Sprawdzi się w każdym wnętrzu – od łazienki po sypialnię, wprowadzając do nich przytulny i ciepły klimat. Meble, podłogi, lampy, dekoracje – ten materiał występuje w niemal każdym elemencie wystroju.
Postaw na drewniane i bambusowe osłony okienne
Czy osłony okienne mogą być inspirowane naturą? Oczywiście! Odrzućmy jednak klasyczne rolety na bok i skupmy się na tych wykonanych z naturalnych materiałów. Mowa tutaj o żaluzjach drewnianych i bambusowych, które doskonale wpasowują się we wnętrza nawiązujące do darów przyrody. Stawiając na te modele podczas aranżacji domu lub mieszkania w stylu rustykalnym, czy skandynawskim, możesz być pewny, że okna będą doskonałym dopełnieniem aranżacji.
Żaluzje drewniane i bambusowe (oraz rolety) występują oczywiście w kilku wersjach kolorystycznych (od klasycznych brązów, przez głębokie czernie, aż do lekkich bieli), dlatego z łatwością można dopasować je odcieniem do mebli czy podłóg. Ta zasada pomaga stworzyć spójną aranżację, bez zbędnego chaosu. Jednocześnie te osłony okienne są niezwykle funkcjonalne, ponieważ wpuszczają do wnętrza tyle światła, ile aktualnie potrzebujesz. Dzięki obracającym się lamelkom zapewniają niezwykłe efekty wizualne. Naturalność materiału ma pływ także na sam wygląd żaluzji – widoczne słoje i nierówny koloryt nie są wadą, lecz zaletą wprowadzającą dodatkowy klimat.
Podsumowanie
Chcąc stworzyć aranżację wnętrz dla miłośnika natury, trzeba sięgać po jej dary – materiały takie jak drewno czy kamień, stonowane kolory i roślinność. Ten trend utrzymuje się na piedestale od kilku sezonów, więc jednocześnie jest ponadczasową inwestycją na lata.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety zewnętrzne, wewnętrzne i inne osłony okienne.