Klocki do jogi to propozycja dla osób, które chcą wzmocnić efekty ćwiczeń rozciągających, opartych na asanach. Dedykowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, ułatwiają treningi i zwiększają ich bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kostek do jogi, które dobieram pod kątem osobistych upodobań, możliwości fizycznych i częstotliwości użytkowania.
Rodzaje klocków do jogi
Praktykując jogę mogę korzystać z pięciu podstawowych rodzajów klocków, wykonanych z różnorodnych materiałów. Charakteryzują się one zmienną twardością, wagą oraz kształtem. Rodzaj używanych kostek dopasowuję do osobistych preferencji oraz planowanej intensywności ćwiczeń. Używam następujących klocków do jogi:
- Sosnowe – lakierowane klocki do jogi z drewna sosnowego to najpopularniejsze rekwizyty, stosowane do każdego typu asan. Są stosunkowo lekkie, trwałe i niedrogie, a dzięki różnorodnym wymiarom ich wysokość można łatwo regulować poprzez odpowiednie ustawienie kostki.
- Bukowe – klocki bukowe są nieco cięższe niż elementy wykonane z sosny. Dzięki wyższej wadze i odpowiedniej twardości, zapewniają stabilne i wytrzymałe podparcie w trakcie wykonywania bardziej wymagających pozycji.
- Dębowe – klocki do jogi z drewna dębowego to najcięższa odmiana kostek do ćwiczeń. Wykonane z klejonego, lakierowanego dębu, są wyjątkowo trwałe, umożliwiając wydłużoną eksploatację nawet przy częstym, regularnym użytkowaniu.
- Piankowe – to najlżejsza odmiana, wykonana z pianki EVA odpornej na odkształcenia, a zarazem odpowiednio twardej. Jest oferowana w różnorodnej kolorystyce, a dzięki niskiej wadze – idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Będzie przydatna w trakcie pozycji stojących.
- Korkowe – tego typu klocki są wykonywane z naturalnego korka, elastycznego i przyjemnego w dotyku, a zarazem lekkiego. Świetnie sprawdzą się u osób często ćwiczących w plenerze czy na wyjazdach. Podobnie jak kostka piankowa, mogą być stosowane do praktykowania asan stojących.
Zastosowanie klocków do jogi
Klocki do jogi mają za zadanie ułatwienie ćwiczeń, zwiększenie ich bezpieczeństwa, poprawę stabilności oraz wzmocnienie komfortu i wyciszenia. Mogą być używane przy nauce konkretnych asan na wszystkich stopniach zaawansowania. Zależnie od ich ułożenia, będą pełnić rolę podparcia w pozycjach stojących, siedzących, w czasie skrętów i leżenia tyłem. Prawidłowo stosowane minimalizują ryzyko kontuzji wywołanej nadmiernym naciągnięciem mięśni, ułatwiają modelowanie sylwetki oraz jej wzmacnianie.
Ćwiczenia z klockami do jogi
Wykorzystując klocki do jogi, mogę wykonywać różnorodne asany – stojące, siedzące, leżące czy oddechowe. Warto pamiętać, że klocki z pianki lub korka są delikatniejsze, stąd wskazane jest łagodne obchodzenie się z nimi w czasie ćwiczeń. Sprawdzą się one przy takich asanach, jak Trikonasana czy Parsvottanasana. Modele drewniane są bardziej wytrzymałe, stanowiąc trwałe i stabilne podparcie nawet w trakcie najtrudniejszych pozycji. Można używać ich w czasie praktykowania takich asan, jak Setubandha sarvangasana czy Adho mukha svanasana.