Kilka słów o wyborze damskiego portfela

0
628

Wiele dodatków do ubioru i codziennie używanych obiektów stanowi swoistą ozdobę wyglądu kobiety. Ich funkcje są nie tylko praktyczne, ale również – estetyczne. Dotyczy to między innymi takich przedmiotów jak torebki, okulary przeciwsłoneczne, zegarki na rękę, a także – portfele. Te ostatnie mają za zadanie nie tylko ułatwić codzienne funkcjonowanie, ale także dodawać elegancji i szyku. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu portfela damskiego oraz czym powinien odznaczać się ten idealny.

Specyfika wyglądu damskich portfeli

Portfele używane przez kobiety znacząco różnią się od tych przeznaczonych dla mężczyzn. Co prawda, pełnią te funkcje praktyczne – czyli służą do przechowywania pieniędzy oraz najważniejszych dokumentów. Niemniej, w przeciwieństwie do portfeli męskich, wykazują zdecydowanie więcej walorów estetycznych.

Wśród tych najczęściej i najchętniej wybieranych przez kobiety, wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów.

– Bilonówka – to portfel o specyficznym kształcie imitującym podkowę. Często, nosimy w nim wyłącznie drobne monety, lub – jeśli są wyposażone w dodatkowe kieszenie – także banknoty.

– Bifold – to typ portfela, który składany jest na pół. Jego zaletą jest nieduża objętość, dzięki czemu – nadaje się do noszenia zarówno w torebce, jak i kieszeni.

– Trifold – to portfel składany dwukrotnie, na trzy różne części. Dzięki temu również nadaje się do noszenia nawet w najcieńszej kieszeni.

– Kopertówka – dla wielu kobiet to najbardziej pożądany typ portfela. Jego objętość jest nieco większa, dlatego – przeznaczony jest do noszenia w dłoniach lub torebce. W niektórych przypadkach sam może pełnić funkcję torebki.

– Wristlet – czyli portfel przeznaczony do noszenia przy nadgarstku. Wyposażony jest w specjalny rodzaj paska, zabezpieczający go przed ześlizgnięciem się z ręki.

– Portfele na dokumenty – są nieco mniejsze niż ich odpowiedniki przeznaczone do przechowywania pieniędzy. Niemniej – w wielu sytuacjach są naprawdę praktyczne, zwłaszcza – gdy potrzebujemy mieć przy sobie dużą ilość różnego typu dokumentów.

Jaki materiał?

Damskie portfele skórzane to wciąż jedne z najchętniej wybieranych. Znajdziemy jednak również inne modele, wykonane z równie atrakcyjnych wizualnie materiałów. Do tych popularnych należy między innymi skóra ekologiczna, świetnie imitująca jej naturalne odpowiedniki.

Ponadto, portfele damskie są często wykonywane z materiałów przyjemnych w dotyku – zamszu, nylonu, płótna, poliestru oraz innych tworzyw sztucznych.

Warto podkreślić, że portfele damskie występują w zdecydowanie większej ilości wzorów, barw i deseni, niż ich męskie odpowiedniki.

Rodzaje zapięć

Równie istotnym kryterium jest sposób zapinania danego portfela. Pod tym względem, każdy z nas ma swój własny typ idealny, z którego najchętniej korzysta. Wśród dostępnych, znajdziemy między innymi następujące mechanizmy zapinające:

  • zatrzask – niezwykle solidny i praktyczny, uniemożliwiający samoczynne, niepożądane otworzenie się portfela,
  • bigiel – mechanizm częściowo podobny do zatrzasku, stosowany także w niektórych rodzajach torebek,
  • zamek błyskawiczny – stosowany przede wszystkim w tych większych modelach portfeli,
  • magnes – prosty w obsłudze i rzadko ulegający jakimkolwiek awariom,
  • rzep – klasyczny i prosty mechanizm zapinający.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here