Meble to kluczowy element w wyglądzie każdego pomieszczenia. Dotyczy to zarówno sypialni, salonu, jak i kuchni. Ta ostatnia ma pod tym względem szczególne znaczenie – przechowujemy w niej dużą ilość obiektów i urządzeń, które w ciągu dnia wielokrotnie wyciągamy i chowamy ponownie na swoje miejsce. O ile zdajemy sobie zazwyczaj sprawę ze znaczenia mebli wykorzystywanych w każdym pomieszczeniu, to niewielu z nas przykłada uwagę do obecnych w ich konstrukcji uchwytów. To błąd. Uchwyty bowiem to najczęściej dotykana, chwytana, używana i pociągana część każdego mebla. Warto więc, by była wystarczająco wytrzymała, a przy tym – pozytywnie oddziaływała na wygląd danego pomieszczenia. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – jak wybierać uchwyty do mebli oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
Uchwyty w formie gałek
Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że z roku na rok przybywa nowych modeli wśród dostępnych uchwytów meblowych. Warto więc zapoznać się z tymi najchętniej i najczęściej wybieranymi.
Przede wszystkim znajdziemy uchwyty jednoczęściowe. Ich specyfiką jest fakt, że do zainstalowania wystarczy wywiercenie wyłącznie jednej dziurki we froncie. Uchwyty takie często mają postać gałki, imaka, ucha lub inną. Decydują się na nie przede wszystkim ci, którym zależy na estetycznym i schludnym wyglądzie danego pomieszczenia. Ich niewielki rozmiar dodaje meblom gracji, wprowadza uczucie ładu i porządku, a także świetnie pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym.
Także w pomieszczeniach urządzonych w stylu eleganckim uchwyty jednoczęściowe znajdują zastosowanie – wówczas sięgamy po te wykonane z metalu, mosiężne, pozłacane, lub wykonane z ciemnego drewna.
Uchwyty podłużne – niezmiennie popularne
Szczególnie często w kuchniach spotykamy się z uchwytami podłużnymi. Mają one postać rączek, relingów, drążków lub inną o podobnej konstrukcji. Ich specyfika tkwi w dużej praktyczności – są to uchwyty łatwe do złapania, a przez to – sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których pracujemy szybko, wykonując dużą ilość prac i sięgając po obiekty zlokalizowanych w różnych elementach umeblowania.
Zdecydowaną zaletą uchwytów podłużnych jest fakt, że jeśli ich wygląd nam się znudzi, możemy po prostu wymienić je na inne. Często bowiem mają ustandaryzowany rozmiar, co pozwala na instalację nowego uchwytu w miejsce starego.
Osobom poszukującym ciekawych i modnych przykładów uchwytów podłużnych polecamy zapoznać się z ofertą: skandynawskieuchwyty.pl.
Uchwyty typu muszelki
Równie chętnie sięgamy po uchwyty wypukłe, nazywane potocznie muszelkowymi. Mają one postać podłużnych, lekko wypukłych elips lub okręgów, bądź występują w kształtach do nich zbliżonych.
Podobnie jak uchwyty podłużne, są często stosowane w kuchni, zwłaszcza w przypadku szuflad i półek odsuwanych. W przeciwieństwie jednak do nich, mają większą powierzchnię, a przez to – mogą w większym stopniu oddziaływać estetycznie, wpływając na całościowy wygląd danego zestawu mebli. Oprócz kuchni, z uchwytów muszelkowych korzystamy także chętnie w łazience, pomieszczeniach biurowych i innych, w których przechowujemy dużą ilość najróżniejszych obiektów.