Rak jajnika jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. W celu postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie badań obrazowych oraz biopsji. U około 80% kobiet z rakiem jajnika stwierdzony został wzrost poziomu markera CA 125. Jego oznaczenie wykorzystywany jest w celu monitorowania skuteczności leczenia nowotworów.
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/marker-ca-125-czy-jego-oznaczanie-w-raku-jajnika-ma-sens/
Rak jajnika – kto znajduje się w grupie ryzyka?
Rak jajnika rozwija się głównie u kobiet w 6 lub 7 dekadzie życia. Coraz częściej występuje On również u młodych kobiet wiek nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Innymi czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika są:
- bezdzietność
- zespół Lyncha
- mutacja genu BRCA1 i BRCA2
- zespół dziedzicznego rak jajnika
- nieudane stymulacje owulacji
Rak jajnika objawy
Rak jajnika przez bardzo długi czas rozwija się całkowicie bezobjawowo. Jeżeli objawy się pojawiają, zazwyczaj wiąże się to z wysokim stopniem zaawansowania nowotworu. Mogą pojawić się w tym czasie Niestety wcześniej symptomy, tak jak powiększenie obwodu brzucha, bóle brzucha, a także krwawienia z dróg rodnych. Pojawiają się też wzdęcia i odbijanie, uczucie pełności w brzuchu oraz uczucie ucisku w miednicy.
Marker CA-125 – zastosowanie
Pomocniczą rolą diagnostyki jajnika może być też oznaczenie poziomu markera CA-125. Marker ten oznaczany jest razem z białkiem HE-4. Marker CA-125 jest kompleksem białkowym, który zlokalizowany jest w komórkach nabłonka płaskiego. Jego poziom we krwi może wzrastać u kobiet z nabłonkowym rakiem jajnika
Marker te znajduje zastosowanie w monitorowaniu skuteczności leczenia. Cykliczne oznaczenie poziomu CA-125 pozwala na ocenę tego, jak zmienia się masa guza. Spadek stężenia markera towarzyszący terapii nowotworów wskazuje na powodzenie terapii. Wzrost poziomu CA-125 świadczy z kolei o tym, za leczenie nie przynosi pożądanych efektów i choroba postępuje.
Zobacz też: http://www.sfora.pl/marker-nowotworowy-ca-15-3/