Pielęgnacja włosów zimą.

0
1457
Pielęgnacja włosów zimą.

Zima to ciężki okres dla naszego organizmu. Gdy temperatury spadają poniżej 0 stopni Celsjusza, zadbaj w szczególny sposób nie tylko o swoją odporność, ale również o skórę (twarzy, rąk) i włosy.
Włosy w okresie zimowym – kiedy nosimy czapki – sprawiają więcej kłopotów niż zwykle. Przede wszystkim mogą zacząć się przetłuszczać, mogą być wysuszone, przyklapnięte, a co gorsze pojawić się może łupież. Należy zatem pamiętać, aby zimą zadbać o odpowiednią pielęgnacje włosów oraz skóry głowy.
Teoretycznie rzecz biorąc, mróz nie szkodzi naszym włosom – włos to część martwa. Zimno oddziałuje negatywnie na skórę głowy, w której znajdują się gruczoły łojowe. Niska temperatura spowalnia ich pracę, a co za tym idzie, naturalna bariera ochronna (łój) nie jest produkowana w dostatecznej ilości. Brak warstwy ochronnej wpływa na uszkodzenie skóry oraz mieszków włosowych. Z powodu zimna naczynia krwionośne zwężają się, a co za tym idzie, do mieszków włosowych nie docierają składniki odżywcze.
Mycie włosów zimą – tym bardziej jeżeli nosisz czapkę – powinno stać się Twoim codziennym rytuałem. Przyklapnięte czapką włosy potrzebują lekkich szamponów, najlepiej na bazie naturalnych ekstraktów (pokrzywa). Wybierz szampon bez sztucznych barwników, parabenów, silikonów czy alergenów. Myj włosy letnią wodą, którą ukoi skórę głowy. Raz w tygodniu sięgnij po mocniejszy szampon, na bazie detergentów (SLS, SLES), aby dokładnie je oczyścić.
Do codziennej pielęgnacji używaj delikatnych odżywek. Odżywka w sprayu będzie idealnym rozwiązaniem. Odżywki w sprayu przede wszystkim nie obciążają włosów, a na tym zależy nam najbardziej. Dobrym pomysłem jest stworzenie swojej własnej, domowej odżywki w sprayu. Do jej zrobienia potrzebne Ci będzie małe opakowanie (buteleczka) z atomizerem, dowolny olej, ulubiona odżywka i sok z aloesu. Wszystkie składniki wystarczy tylko wymieszać w buteleczce i codziennie spryskiwać włosy.
W wolne dni zdecyduj się na olejowanie. To bardzo popularna metoda pielęgnacji włosów, a do jej wykonania potrzebujesz tylko dowolnego oleju np. olej rzepakowy, słonecznikowy, z pestek malin, moreli, arganowy. Olej można aplikować bezpośrednio na suche lub wilgotne włosy.
Raz w tygodniu nałóż odżywczą maskę na minimum pół godziny. Aby wzmocnić jej działanie, owiń głowę ciepłym ręcznikiem. Możesz użyć też ciepłego nawiewu suszarki. Ciepło sprawia, że łuski włosa się otwierają, a w głąb przenika więcej składników odżywczych.
Skóra głowy nie przepada za mrozem zatem pamiętaj o noszeniu czapki. Owszem, pod czapką mogą zacząć się bardziej przetłuszczać, ale codzienne mycie i pielęgnacja powinny temu zapobiegać. Wybieraj czapki z naturalnych, przewiewnych materiałów.
Czesz włosy – one to bardzo lubią. Mokre włosy rozczesuj grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. To grzebień idealny po pierwsze dla dziewczyn z kręconymi włosami, które jak wiadomo, nie rozczesują włosów na sucho, a po drugie, to idealne „czesadło” dla dziewczyn, których włosy mają tendencję do plątania i kołtutnienia.
Posiadaczki włosów długich powinny zainteresować się bardzo popularnymi szczotkami typu Tangle Teezer. To plastikowa szczotka o ergonomicznym, dopasowanym do dłoni kształcie. Dostępna w wersji tradycyjnej oraz kompaktowej, zamykanej. Szczotka posiada małe, plastikowe (ale nie sztywne) „wypustki czeszące”. Rozczesuje włosy szybko i bezboleśnie. Idealnie radzi sobie z kołtunami i supełkami, chociaż na mocniejsze splątania trzeba poświęcić więcej czasu. Tangle Teezer jest idealna o każdej porze dnia i nocy, rozczesane nią włosy od razu wyglądają dobrze i świeżo, a do tego są puszyste.
Szczotka z naturalnym włosiem np. dzika jest świetna do codziennej pielęgnacji włosów. To co najważniejsze, to fakt, że jest bezpieczna dla włosów! Nie wyrywa ich, nie uszkadza, nie narusza struktury włosa. Idealnie wyczesuje i rozczesuje kołtuny oraz supełki – stworzona do plączących się włosów. Niestety ma jedną, podstawową wadę – puszy włosy. Nie nadaje się absolutnie dla dziewczyn z kręconymi włosami, włosami falowanymi oraz z takimi, które mają tendencję do puszenia się oraz elektryzowania. Poza tym dobrze sprawdzi się też przy włosach z tendencją do strączkowania – rozczesuje pozbijane w strąki włosy, dzięki czemu od razu zyskują na lekkości i objętości. Włosie takiej szczotki nie jest ani za twarde, ani za miękkie, ale trzeba uważać z przechowywaniem, aby włosków nie uszkodzić, nie powyginać, nie wyrwać, nie połamać itp. Dla szczotek z naturalnym włosiem zalecana też jest odpowiednia pielęgnacja. Szczotkę należy myć delikatnym szamponem, a raz na jakiś czas nałożyć na włosie odżywkę do włosów.
Susz włosy delikatnym, chłodnym nawiewem suszarki, najlepiej z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się włosów.
Zabezpieczaj końcówki włosów. Do tego celu możesz użyć odżywczych eliksirów, olejków, serum, jedwabi. Producenci takich produktów kładą nacisk przede wszystkim na wygładzenie, blask i ułatwienie rozczesywania.
Pielęgnacja włosów z łupieżem przebiega podobnie, ale łupież to choroba, aby z nią walczyć trzeba udać się do apteki. Do mycia głowy używaj szamponu przeciwłupieżowego – zapytaj lekarza lub farmaceutę. Zrezygnuj z ciężkich masek oraz produktów do stylizacji. Te na bazie alkoholu mogą bardzo podrażniać skórę głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here