Wiele osób ma problem z przetłuszczającą się skórą głowy, która skutkuje nieestetycznym wyglądem włosów u nasady. Zarówno w okresie zimowym jak i letnim nasz skalp może się buntować i produkować zbyt dużą ilość łoju.
Skórę głowy można jak najbardziej porównać do skóry na twarzy, a konkretnie skóry mieszanej bądź tłustej. Wydzielane jest wtedy sebum, które jest warstwą ochronną przed grzybami i bakteriami, a także pełni funkcję nawilżającą jako naturalny środek.
Kiedy możemy mówić, że włosy nadmiernie się przetłuszczają?
Włosy powinno się myć wtedy, kiedy tego potrzebują. Jednakże, kiedy pod koniec dnia włosy wyglądają jakbyśmy wylali na nie wiadro oleju to wtedy możemy mieć do czynienia z przetłuszczającą się skórą głowy i łojotokiem. Charakterystycznymi cechami włosów przetłuszczających się są:
– nieestetyczny wygląd przy skórze głowy, „sklejanie się” włosów u nasady.
– pozbawione objętości, płaskie włosy
– codzienne mycie, ze względu na nadmiar produkowanego łoju
Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?
Czynników może być wiele, ale najbardziej należy brać pod uwagę czy skóra głowy nie jest przesuszona.
Nasz organizm jest bardzo inteligentnym stworzeniem, więc kiedy czuje że skóra jest zbyt sucha, to stara się ją nawilżyć i przywrócić jej barierę ochronną – czyli wytwarza więcej sebum. Warto wziąć pod uwagę, czy zbytnio nie przesuszamy naszego skalpu, który w formie obrony produkuje dużą ilość sebum. W takim przypadku, warto odstawić mocno przesuszający szampon na przetłuszczające się włosy i spróbować lżejszego, z delikatniejszym składem. Częste stosowanie kosmetyków może skutkować właśnie nadmiernym łojotokiem ze względu na zawarte w nich składniki, na przykład silikony. Silikony są składnikiem wielu szamponów i odżywek, dają natychmiastowy efekt wygładzenia ale jest on niestety tylko powierzchowny. Silikon nie pełni funkcji pielęgnacyjnej, nie wnika do włosa tylko osiada na jego powierzchni, „oblepia go”, dzięki czemu efekt jest od razu widoczny, niż w przypadku naturalnych odżywek czy masek, na których efekty należy poczekać dłużej.
Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę to zmiana nawyków żywieniowych i rozpoczęcie zdrowej diety. Udowodniono, że pikantne potrawy wpływają na nadmierne wydzielanie sebum, także też wysokotłuszczowe i kaloryczne posiłki, mogą wzmagać wydzielanie łoju. Warto pamiętać iż włosy i skóra głowy dostają składniki odżywcze z posiłków na końcu, gdyż pierwszeństwo ma mózg i inne ważny organy wewnętrzne. Jeżeli odżywiamy się niezdrowo to, dla włosów praktycznie nic nie zostaje.
Istnieje mit, szczególnie powtarzany przez babcie, aby przetrzymać nie mycie włosów przez kilka dni, by powstrzymać nadmierne wydzielanie łoju. Zbyt rzadkie mycie może skutkować rozmnażaniem się drobnoustrojów, powstawaniem łupieżu czy nawet swędzącej wysypki. Należy myć włosy, wtedy kiedy potrzebują, można poratować się także suchym szamponem gdy akurat nie mamy czasu na umycie ale też nie wolno go nadużywać. Mało kto też zdaje sobie sprawę by nie myć włosów w gorącej wodzie, gdyż gruczoły łojowe są wtedy pobudzane i znów wytwarzają sebum, dlatego najlepiej użytkować wodę letnią.
Warto też mieć na uwadze że można mieć predyspozycje genetyczne do przetłuszczających się włosów. Kiedy wszystkie sposoby zawodzą warto jest wybrać się do dermatologa, który dogłębnie zbada problem i zaleci odpowiednie leczenie.
Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?
1. Szampon.
Dobrze jest wybierać szampony, które nie zawierają silikonów, które oblepiają włókna włosa i mogą skutkować przeciążeniem, a co za tym idzie – brakiem objętości. Na rynku jest wiele szamponów do włosów przetłuszczających się z naturalnymi składnikami i ekstraktami, na przykład z miętą, szałwią, czarną rzepą bądź z ekstraktami owocowymi jak cytryna czy grejpfrut. Jak wcześniej zostało wspomniane, warto myć włosy w letniej wodzie i zbyt mocno nie szorować skóry głowy, by nie pobudzić gruczołów łojowych. Jest wiele zwolenników mycia włosów odżywką, z kolei ta metoda jest polecana dla włosów bardzo zniszczonych i delikatnych ale przy przetłuszczających się także można ją zastosować.
2. Odżywka.
Unikając odżywki o ciężkich konsystencjach unikniemy także problemu oklapniętych włosów u nasady. Jeżeli jednak mamy odżywkę, która świetnie sprawdza się na nasze suche końcówki ale nadmiernie przetłuszcza nam włosy u nasady, to warto ją stosować dopiero od ucha w dół. Dzięki czemu włosy na czubku głowy pozostaną puszyste i ładnie odbite od skalpu a końcówki nie będą suche.
3. Stylizowanie.
Tutaj też dobrze jest zrezygnować z suszarki, ale jeżeli jest to niemożliwe zwłaszcza w porze zimowej, to starajmy się unikać gorącego nawiewu na rzecz chłodnego. Warto też unikać wszelkich urządzeń typu lokówka lub prostownica, gdyż też mogą nadmiernie obciążać skórę głowy.
Bardzo ważnym jest dobór odpowiedniej szczotki bądź grzebienia, który nie powinien być metalowy i mieć sztywnego czy też twardego włosia. Na rynku jest wiele plastikowych szczotek i grzebieni, które świetnie będą nadawać się do czesania włosów przetłuszczających się.
Istotnym jest przy posiadaniu takiego typu włosów, wysypianie się i ograniczenie stresu, który może mieć destrukcyjne działanie nie tylko na naszą skórę głowy ale i na cały organizm.