Elegancko, zmysłowo, wygodnie

0
1822

W czasach prehistorycznych ludzie zakrywali najbardziej intymne części ciała tym, co mieli pod ręką, a więc na przykład liśćmi, kawałkami skóry. Archaiczna bielizna damska miała jednak nie tyle chronić przed wstydem, co przez warunkami atmosferycznymi.

Biustonosz znali już mieszkańcy starożytnej Grecji, jednak miał on za zadanie nie tyle dodawać powabu co stabilizować i chronić kobiety uprawiające sport. Ówczesne stroje przypominały jednak często współczesne tuniki plażowe, gdyż tunika wywodzi się właśnie z tamtych czasów.

Z kolei jeśli chodzi o majtki to trudno sobie wyobrazić, że stały się one powszechne dopiero… w XIX wieku. Wcześniej tę część garderoby uważano za obsceniczną, zarezerwowaną raczej dla kobiet lekkich obyczajów. Jeszcze na początku XX wieku o majtkach mówiono raczej ściszonym głosem, wstydzono się ich. Jednak panie nie umiały już odmówić majtkom wygody. Zresztą gdy kobiety przestały nosić suknie z krynolinami, figi po prostu stały się potrzebne. Najpierw były to jednak majtki mocno zabudowane, sięgające nawet kolan.

Ciekawą historię mają także pończochy – czy wiecie, że dawniej nosili je głównie mężczyźni? Z kolei koszulę nocną wynalazł pewien pomysłowy człowiek podobno dopiero w XVI wieku. Wcześniej często spano po prostu nago. Co ciekawe, koszule nocne początkowo nosiły nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Istniała także specjalna odmiana koszuli nocnej zwana koszulą małżeńską. W XX wieku mężczyźni zamienili koszule na piżamy, a panie śpią w koszulkach do dziś.

Szalony XX wiek

Każda dekada XX wieku charakteryzowała się innym poglądem na modę bieliźnianą. W początkowych latach ubiegłego wieku kobiety zaczęły nosić coraz śmielszą bieliznę erotyczną, odsłaniającą coraz większe fragmenty ciała.

Na lata 20 wpływ wywarła wojna i w związku z tym panie nabrały upodobania do nieco praktyczniejszej i wygodniejszej bielizny. Lata 30 to czas, kiedy kobiety rozkochały się w pończochach, co szło w parze z modą na coraz krótsze sukienki. Typowy komplet bielizny damskiej w latach 40 składał się ze stanika, majtek oraz halki. W latach 50 Christian Dior rozpropagował styl nowojorski z gorsetem i czarną bielizną w rolach głównych.

Tematyką rewolucyjnych lat 60 był stanik. Ewoluował on do pierwszych push-upów, by stać się nawet elementem feministycznego dyskursu – feministki paliły wówczas biustonosze w imię równouprawnienia płci.

W latach 70 kobiety pokochały minimalizm, a bielizna była inspirowana prostotą, mającą podkreślić szczupłą sylwetkę. Luksusowa, różnorodna bielizna erotyczna, bogata w jedwab i koronki to z kolei symbol lat 80.

W latach 90 zapanowała moda na minimalistyczną, wręcz prowokacyjną bieliznę erotyczną ze stringami w roli głównej. Popularne też były tuniki plażowe. Z kolei początek XXI wieku to czas inspiracji różnymi dekadami XX wieku i koncentracją na ulepszaniu istniejących krojów oraz dążeniu do perfekcji w designu.

Dzisiejsze trendy

Współczesne koszulki nocne to małe dzieła sztuki. Zresztą współczesna bielizna damska niejedno ma imię – do wyboru są zarówno wygodne piżamki w prosiaczki czy inne motylki, ale również bielizna erotyczna noszona głównie w celu podkreślenia seksualności i zwiększenia atrakcyjności fizycznej.

Seksowne majteczki czy koszulki nocne albo pończochy zakrywają wybrane części ciała, jednocześnie eksponując inne. Podkreślają kobiece kształty. Uzupełnieniem bielizny erotycznej są erotyczne akcesoria, takie jak maski, opaski na oczy czy kajdanki. W erotycznej bieliźnie nie chodzi zresztą tylko o to, aby jak najwięcej odkrywać – seksowne też potrafią być tuniki plażowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here