Laminowanie włosów

3
16394
laminowanie-wlosow

Laminowanie włosów to cudowny zabieg na Twoje włosy! O włosy trzeba dbać, aby cieszyć się ich zdrowiem. Tymczasem wiele kobiet kieruje się raczej modą niż zdrowym rozsądkiem. Co miesiąc farbują włosy, poddają ich działaniu wielu czynników. Nawet jeśli nie mamy intencji zniszczenia włosów, często nie będąc świadomym, że coś im szkodzi, wystawiamy je na działanie tych czynników. Czasem zwyczajnie, okoliczności sprawiają, że zapominamy o prawidłowej pielęgnacji włosów.

Czym jest laminowanie włosów?

Laminowanie włosów to proces polegający na pokrywaniu włosów warstwą specjalnego produktu, który osłania je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Za pomocą keratyny uzupełniane są braki w strukturze włosa, przez co zostaje on odbudowany, a powierzchnia pokryta cienką warstwą.

Ponieważ włos również jest zbudowany z keratyny, wszystko mocno się ze sobą wiąże. To podobny proces jak w przypadku laminacji ważnych dokumentów, aby się nie zniszczyły, nie zaplamiły. Tak samo włosy są chronione przed codziennymi, niszczącymi czynnikami, takimi jak słońce, prostownica, suszarka, wiatr, słona i chlorowana woda, i wiele innych.

laminowanie-wlosow

Drugą korzyścią wynikającą z laminowania włosów jest fakt, że to ratunek dla suchych, zniszczonych włosów, które przez dłuższy czas wystawione były na niszczące działanie. Na przykład laminacja jest dobrym pomysłem po wakacjach, gdzie miały kontakt z wieloma niszczącymi czynnikami.

Po zabiegu laminacji włosów są one odbudowane, bardziej sypkie i gładkie, ładniej się układają, są błyszczące i miękkie. Nic dziwnego, że coraz większa liczba kobiet chętnie sięga po tego rodzaju zabiegi.

Laminowanie włosów u fryzjera

Metoda ta została wymyślona i udoskonalona przez fryzjerów. Nie jest to zabieg tani, ponieważ koszt waha się nawet w kwocie około tysiąca złotych. Wiele zależy od salonu fryzjerskiego, do którego się udamy. Oczywiście najlepiej udać się do sprawdzonego miejsca, a to wiąże się z wyższą kwotą.

Niektóre kobiety ryzykują i za mniejsze pieniądze laminują włosy w innych miejscach, ale nie zawsze są z efektu zadowolone. Ostateczny efekt zależy w dużej mierze od użytych kosmetyków i produktów. Warto zwrócić uwagę na to jakich środków używa fryzjer.

laminowanie-wlosow

Powinny być przeznaczone do użycia fryzjerskiego. Do wykonania używa się nierozpuszczalnej w wodzie keratyny, specjalnego szamponu oraz odżywek. Niemniej jednak profesjonalna laminacja powinna być trwała, a efekt utrzymywać się do kilku tygodni. Zabieg trwa około godziny. Polega na nałożeniu na włosy keratyny, a następnie przykryciu ich czepkiem. Po upływie pewnego czasu, fryzjer myje włosy specjalnie dobranym do tego celu szamponem.

Zalety: zdecydowanie najtrwalsza i najlepiej wykonana metoda ze wszystkich innych dostępnych. Długotrwały efekt ładnie układających się, miękkich i elastycznych włosów.

Wady: dosyć wysoka cena.

Domowe laminowanie włosów za pomocą keratyny

Laminowanie włosów w domu jest również możliwy. W drogeriach dostępne są specjalnie przygotowane saszetki zawierające płynną keratynę. Ich produkcją zajmuje się między innymi firma Marion. Zabieg wygląda bardzo podobnie jak w salonie fryzjerskim.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki, które nie wypłukują keratyny z włosów i nie przyśpieszają ich ponownego niszczenia. Muszą być delikatne. Zabieg zajmuje również mniej więcej tyle samo czasu, jaki należałoby poświęcić u fryzjera.

laminowanie-wlosow-2

Zalety: saszetki do użytku domowego są kilka razy tańsze w porównaniu do profesjonalnej wizyty u fryzjera. Są też łatwe w wykonaniu. Podczas trzymania kosmetyku na głowie nie trzeba siedzieć bez ruchu – czas ten możemy wykorzystać bardziej kreatywnie, przez co płynie znacznie szybciej. Czas może być poświęcony na przykład na inny rodzaj pielęgnowania urody.

Wady: niestety zabieg ten nijak ma się do efektu, który gwarantuje fryzjer. Wiele kobiet w ogóle nie zauważa żadnej różnicy pomiędzy swoimi włosami przed, a po. Ponadto włosy zyskują skłonność do puszczenia się i plątania, pomimo iż producent zapewniał, że nie będzie takiego efektu, a włosy miały się dobrze rozczesywać. Chociaż wiele kobiet zauważa również efekt, to jest on raczej kiepski, a do tego krótkotrwały (do następnego mycia).

Laminowanie włosów za pomocą żelatyny

Domową metodą laminowania włosów jest zabieg polegający na użyciu żelatyny. Jest to tak zwana popularna galaretka, która pozyskiwana jest z kości i chrząstek zwierząt. Od dawna wiele osób poszukiwało alternatywy dla drogiego laminowania włosów u fryzjera.

Okazało się, że ta bardzo tania metoda dała nadzieję na piękne włosy bez wychodzenia z domu. Żelatyna jest zbudowana nie z keratyny, jak włosy i paznokcie, ale z kolagenu, który również jest rodzajem aminokwasu. Nałożony na włosy daje jednak podobny efekt do keratyny, mianowicie uzupełnia brakujące miejsca i tworzy na włosie warstwę ochronną.

Spełnia zatem swoją rolę. Zabieg jest bardzo prosty – polega na nałożeniu rozpuszczonej w ciepłej wodzie żelatyny na włosy. Warto zastosować również odpowiednią odżywkę do włosów. Całość należy nałożyć na głowę na około godzinę. Efektem są piękne, gładkie, delikatne w dotyku i sypkie włosy już po umyciu. Najwięcej włosy zyskują przy porównaniu ich dotykiem przed i po zabiegu.

Zalety: łatwy, szybki i tani sposób na natychmiastową poprawę stanu włosów. Przydatny na przykład na „wielkie wyjście”, kiedy chcemy wyglądać perfekcyjnie, a nie ma czasu na umawianie się do fryzjera. Efekt rzeczywiście jest i w porównaniu na przykład do saszetek do keratynowania włosów jest on znacznie lepszy.

keratynowanie-wlosow

Wady: efekt nie utrzymuje się zbyt długo, najczęściej tylko do następnego mycia. Zachęcone efektami kobiety mogą chcieć wykonywać go zbyt często. Efektem jest nadmierne naładowanie włosów proteinami. Wówczas efekt jest odwrotny od zamierzonego – zamiast być gładkie i elastyczne, włosy zaczynają się puszyć.

Nakładanie żelatyny na włosy

Dlatego nakładanie żelatyny na włosy jest świetnym sposobem na naprawę ich wyglądu, ale tylko doraźnym. Nie należy wykonywać tego zabiegu zbyt często. Ponadto warto zwrócić uwagę, że taki sposób poprawy wyglądu włosów z oczywistych względów nie będzie odpowiedni dla tych osób, które nie spożywają mięsa i nie korzystają z produktów pochodzenia zwierzęcego.

Wpływ temperatury na laminowanie włosów

Niezależnie od tego, jakiego środka do pielęgnacji używamy, warto pamiętać, że uzyskamy najlepsze efekty korzystając z ciepła. W salonie fryzjerskim siedzi się w czepku pod specjalną suszarką. Po zabiegu żelatynowania włosów możemy również bez spłukiwania ich całkowicie wysuszyć je za pomocą suszarki.

Jeśli chcemy, aby włosy były idealnie proste, warto wykorzystać również prostownicę do włosów. Powinniśmy posłużyć się suszarką, którą skierujemy również na czepek, pod którym znajdują się włosy, a dopiero następnie umyć włosy. Możemy również nałożyć na niego podgrzany ręcznik. Ciepło otwiera łuski włosa, przez co keratyna lub białko mają szansę wniknąć w nie głębiej i lepiej osłonić włos.

Jakie włosy nadają się do laminowania?

Laminowanie włosów jest dobre dla każdego rodzaju włosów. Nie ma znaczenia czy są one proste, kręcone, gęste czy bardziej cienkie. Nie ma znaczenia również stopień zniszczenia włosa.

Nie ma znaczenia długość włosów. Możemy zastosować laminację na włosy lekko zniszczone, jak i mocno zniszczone. Jedyne o czym trzeba pamiętać, że efekt na bardzo zniszczonych włosach nie będzie tak dobry jak na mniej zniszczonych.

Jakich używać kosmetyków do włosów laminowanych?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią odżywkę. W przypadku włosów laminowanych keratyną powinna ona zawierać również związki keratyny, przez co będzie ona uzupełniana, co nieco opóźni proces wypłukiwania tego związku z włosów i przedłuży efekt.

jakie-kosmetyki-po-laminowaniu-wlosow

Możemy zastosować również maskę i odżywkę zawierającą naturalne oleje. Maskę na włosy należy nakładać około trzy, cztery razy w miesiącu. Jeśli włosy były laminowane za pomocą żelatyny to nie jest wskazane zastosowanie odżywki proteinowej. Przeładowanie proteinami zmieni je w siano i efekt będzie całkiem odwrotny od zamierzonego.

Ważna jest również codzienna pielęgnacja włosów, a podstawą tego jest odpowiednio dobrany szampon. Musi on być delikatny. Zwróćmy uwagę czy nie zawiera zbyt wiele konserwantów, barwników, substancji zapachowych. Nie jest wskazana zawartość alkoholu, który przyśpiesza wypłukiwanie się keratyny.

Niektóre osoby stosują szampony do włosów dla dzieci, ale i tak warto uważnie prześledzić skład. Nie ma gwarancji, że i tak nie zawierają szkodliwych dla włosów składników. Dobrym rozwiązaniem są naturalne szampony, nie zawierające sztucznych składników. Coraz częściej pojawiają się one na rynku kosmetycznym i możemy oczekiwać kolejnych nowości.

Czy laminowanie włosów niszczy je?

Należy pamiętać, że laminowanie nie jest w ogóle trwałą metodą na poprawę stanu włosów. Dostarcza składników, które po jakimś czasie, dłuższym lub krótszym, ścierają się. Wówczas włosy wracają do takiego samego stanu jakie były na początku. Metodą na ich odżywienie jest kolejna laminacja.

Nadmierne laminowanie włosów

Nie wiadomo jednak do końca jakie efekty da nadmierna laminacja włosów. Nie jest ona z pewnością wcale dobra dla nich. Powoduje ich zniszczenie. Dlatego jeśli włosy są zniszczone jedynie w niewielkim procencie warto przemyśleć, czy od razu wykonać laminację. Jeśli już to tylko profesjonalną u fryzjera.

wlosy-po-laminowaniu
Włosy po laminowaniu

Na pewno znaczną poprawę kondycji włosów przyniosą doraźne metody, jak choćby olejowanie, stosowanie odżywek, zmiana diety. Warto je wypróbować zanim zdecydujemy się na laminację, ponieważ od tej pory trzeba będzie wykonywać ją systematycznie, a to wiąże się z kosztami. Bowiem domowa laminacja nie daje takich dobrych efektów.

Czy włosy laminowane mogą być farbowane?

Samo laminowanie włosów nie ma wpływu na farbę, i jeśli bezpośrednio po zabiegu zdecydujemy się na zmianę koloru, to będzie on o tym samym nasyceniu. Problem zaczyna się jednak już po wykonaniu farbowania, bowiem dostarczona keratyna szybciej się wypłukuje z włosów, a wraz z nią również farba.

Dlatego efekt farbowania włosów będzie utrzymywał się krócej niż zwykle. Aby uniknąć tych problemów możemy spróbować wykonać laminowanie włosów po farbowaniu, a nie przed. Farbowanie również niszczy włosy, dlatego uzupełnienie keratyny po zabiegu dodatkowo je wzmocni.

3 KOMENTARZE

  1. Myślę, że lepszym zabiegiem jest keratynowe prostowanie. U mnie keratyna winogronowa z amazon keratin trzyma się na włosach już 4 miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here