Lato to dość ciężki czas dla włosów dlatego pielęgnacja włosów latem jest tak ważna! Woda, szczególnie słona, mocne słońce, wiatr niestety niszczą je i powodują utratę koloru, nadmierną suchość. Oto kilka sposobów na zachowanie włosów w lepszym stanie przez całe lato.
Pielęgnacja włosów latem
Przede wszystkim lepiej nie chodzić z gołą głową. Jest to niezdrowe dla włosów, a także dla całego organizmu. Warto nosić chusteczki lub czapki, szczególnie na plaży, gdy wieje bryza i daje uczucie przyjemnego chłodu. Lecz słońce w tym czasie jest bardzo mocne, a kropelki wody jeszcze powiększają ten efekt.
Dlatego ważne by nawet podczas bryzy i silnego wiatru nie przebywać zbyt długo na słońcu bez ochrony na głowie. Jeśli nie ma możliwości założyć niczego na głowę, włosy powinny być związane, aby jak najmniejsza powierzchnia była wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.
W czasie pływania włosów najlepiej w ogóle nie moczyć w wodzie – zarówno słona, jak i chlorowana je niszczą. Dobrze jest związać je wysoko na czubku głowy. Pływanie w kapeluszu lub chustce może być kłopotliwe, dlatego można włosy nasmarować czymś dla ochrony, na przykład olejem kokosowym lub glinką bentonitową, zieloną lub białą. Glinki są łatwiejsze w użyciu oraz w usunięciu z włosów.
Mycie włosów latem
Skóra głowy, tak jak całego ciała intensywniej poci się latem. Glinki w dużej części pochłaniają nadmiar łoju i potu ze skóry włosów oraz na całej ich długości, dlatego najczęściej wystarczy spłukać włosy wodą, by uzyskać ładny efekt bez użycia szamponu. Najczęściej jednak włosy trzeba myć, by wyglądały świeżo codziennie, nawet jeśli do tej pory nie był to nawyk i nie było takiej potrzeby.
Niestety włosy latem trzeba również osuszać, jednak nie na słońcu, lecz z użyciem suszarki z jonizatorem powietrza. Włosy mogą schnąć również na powietrzu lecz w cieniu, nie zaś z użyciem promieni słonecznych. Latem częściej niż zwykle dobrze jest zafundować włosom olejowanie, co je odżywi i uelastyczni Nie jest wskazane korzystanie z nadmiernej ilości kosmetyków – niektóre w połączeniu za słońcem powodują uczulenia.