Wiele osób pragnie zaoszczędzić na montowaniu płytek i zamiast zlecać to zadanie fachowcom, podejmują się jego samodzielnego wykonania. Jest to rozwiązanie w wielu sytuacjach warte rozważenia. Sam montaż płytek nie jest szczególnie trudny, zwłaszcza w porównaniu do innych prac, jakie można wykonać w związku z wykańczaniem mieszkania. Ogranicza się przede wszystkim do dokładnego ułożenia płytek, zastosowania klejów oraz fug, a niekiedy także obejmuje kilka dodatkowych czynności. Poniżej podpowiadamy jak należy krok po kroku zamontować płytki podłogowe, by uzyskany efekt był maksymalnie zadowalający.
Układanie płytek – krok po kroku
Montowanie płytek podłogowych wymaga odpowiedniego przygotowania i dokładności, aby uniknąć błędów i uzyskać estetyczny efekt. Najważniejsze jest dokładne zabezpieczenie całej podłogi, zestawu kafelków jak również precyzyjne wykonywanie wszystkich poszczególnych czynności.
W pierwszym kroku należy przygotować podłoże. Podłoga powinna być równa, czysta i sucha. W razie potrzeby należy usunąć stary materiał i wyrównać powierzchnię za pomocą specjalnej zaprawy lub innych środków. Nie należy układać płytek na powierzchni zabrudzonej lub nierównej.
Zaplanowanie układu płytek może okazać się istotne, szczególnie jeśli podłoga ma nieregularny kształt. Warto przed montażem dokładnie rozrysować układ wszystkich kafelków, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych cięć i zaoszczędzić materiał. Najłatwiejsze są pod tym względem płytki prostokątne oraz kwadratowe.
Nanoszenie kleju to kolejny istotny etap. Klej należy rozprowadzić na powierzchni podłogi w sposób równomierny i dokładny. Należy także rozsmarować go na spodniej powierzchni płytek.
Kolejny etap to układanie płytek, czyli sedno całej sprawy. Płytki należy układać, naciskając mocno ich powierzchnię oraz wyrównując za pomocą poziomicy i drewnianych prętów. Warto zarezerwować na ten etap odpowiednio dużo czasu – im mniej będziesz się spieszyć, tym lepszy efekt uzyskasz.
Po ułożeniu wszystkich płytek należy poczekać, aż klej wyschnie, a następnie przystąpić do fugowania. Fugowanie polega na wypełnianiu pustej przestrzeni pomiędzy płytkami. Ponieważ ich krawędzie mogą być lekko chropowate, rzadko układa się płytki bezpośrednio przy sobie. Znajdziesz co prawda zestawy płytek bezfugowych, jednak są używane stosunkowo rzadko, przede wszystkim do dość drogich aranżacji (na przykład budynków komercyjnych).
Czyszczenie to etap końcowy, polegający na usunięciu wszystkich zabrudzeń z powierzchni, pyłków i innych niepotrzebnych elementów. Należy też usunąć nadmiar odstającego ponad powierzchnię płytek kleju oraz fugi.
Najczęściej popełniane błędy w czasie układania płytek
Podczas samodzielnego montażu płytek podłogowych często dochodzi do dwóch podstawowych błędów, których można z łatwością uniknąć. Przede wszystkim – nie należy fugować bezpośrednio po ułożeniu płytek. Fugowanie powinno być wykonywane dopiero po wyschnięciu kleju, co pozwala uniknąć zmiany koloru i kształtu fugi.
Nie należy też pomijać etapu czyszczenia ani wykonywać go zbyt szybko. Niedokładne usunięcie nadmiaru kleju i fugi może prowadzić do powstawania odstających wybrzuszeń oraz powodować trudności w utrzymaniu czystości w przyszłości.