Sprawdź najpopularniejsze usługi fryzjerskie

0
1372
Sprawdź najpopularniejsze usługi fryzjerskie

Do najczęściej świadczonych usług fryzjerskich zalicza się strzyżenie, pielęgnację, koloryzację i modelowanie włosów. Co dokładnie może wykonać fryzjer w obrębie tych usług?

Strzyżenie

Podstawową usługą fryzjerską świadczoną w salonie jest strzyżenie. Charakter usługi zmienia się w zależności od oczekiwań klienta, wyglądu (m.in. kształtu głowy i twarzy, sylwetki, proporcji), wybranej techniki, oceny stanu skóry głowy oraz włosów, a czasem także płci czy wieku klienta. Najczęściej przed strzyżeniem fryzjer proponuje mycie włosów. Narzędzia znajdujące się na stanowisku pracy powinny być uprzednio zdezynfekowane i przygotowane do pracy. W podstawowym wyposażeniu fryzjera powinny znaleźć się narzędzia tnące, spryskiwacz do włosów, grzebień szeroki i wąski, szczotka, suszarka i produkty do wykończenia fryzury.

Po umyciu włosów fryzjerka zabezpiecza odzież klienta i przystępuje do separacji włosów do strzyżenia. Zastosowana technika nadaje fryzurze kształt, a włosom objętość. Wybrana metoda decyduje również o tym, w jaki sposób włosy będą układać się po wysuszeniu. Wśród technik podstawowych tej usługi fryzjerskiej wyróżnia się palcowanie i cieniowanie, a technik uzupełniających: degażowanie, efilowanie oraz konturowanie.

Pielęgnacja włosów

Usługi fryzjerskie są świadczone według określonego schematu:

  1. Organizowanie pracy fryzjerskiej i przygotowanie stanowiska;
  2. Planowanie zabiegów;
  3. Dobór preparatów do pielęgnacji;
  4. Wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych;
  5. Strzyżenie włosów;
  6. Koloryzacja;
  7. Modelowanie.

Pielęgnacja włosów jest wykonywana jeszcze przed wcześniej opisywanym strzyżeniem. Czas i charakter tej usługi fryzjerskiej są zależne od kondycji włosów i skóry głowy, rodzaju włosów i oczekiwań klienta. Można ograniczyć usługę wyłącznie do mycia włosów lub nawilżenia ich wodą, ale coraz więcej fryzjerów oraz klientów decyduje się na profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne. Zalicza się do nich olejowanie, nakładanie masek, mycie włosów odżywką, a także stosowanie popularnego zabiegu keratynowego prostowania włosów.

Koloryzacja włosów

Odpowiednio dobrany kolor zależy od typu urody (wiosna, lato, jesień, zima) i rodzaju włosów. Do delikatnych polecane są kolory jasne, do gęstych ciemne. W przypadku kręconych włosów zaleca się kolor jednolity, a przy włosach prostych można zastosować balejaż lub ombre. Dla włosów grubych i sztywnych zarezerwowane są najczęściej ciemne kolory.

Specjalista świadczący te usługi fryzjerskie powinien mieć wiedzę na temat określania typów urody, zasad mieszania kolorów i sporządzania emulsji farbującej oraz technik nakładania farby na włosy. Istotnym punktem w koloryzacji włosów jest wstępna diagnoza stanu włosów, do której zaliczają się oczekiwania klienta, naturalny kolor, występowanie ewentualnej siwizny, analiza i ocena stanu włosów, a także kolor docelowy i organizacja pracy dla jego uzyskania.

Wśród niezbędnych preparatów, narzędzi i akcesoriów fryzjerskich na tym etapie wyróżnia się: rękawiczki, pelerynę foliową, farby fryzjerskie, emulsje utleniające, środki pomocnicze, miseczki, pędzle, klamry, grzebień.

Modelowanie

Ostatnią popularną usługą fryzjerską jest modelowanie, do którego używa się produktów stylizacyjnych, szczotek, suszarek, lokówek, prostownicy, karbownicy oraz innych preparatów i narzędzi pozwalających uzyskać pożądany efekt. Technika modelowania zależy od rodzaju włosów oraz oczekiwań klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here