Niektóre metody pielęgnacji włosów w sposób naturalny wydają się na tyle obrzydliwe i odstręczające, że wielu ludziom nie mieszczą się w głowie. Tymczasem rzeczywiście przynoszą efekty.
Uryna na włosy
Urynoterapia, czyli wykorzystanie moczu w leczeniu chorób zaleca zażywanie go zewnętrznie i wewnętrznie. W przypadku włosów pielęgnacja odbywa się na zewnętrznym zastosowaniu własnego moczu na głowę. Metoda ta z pewnością wymaga wiele odwagi, ale czy w ogóle warto? Okazuje się, że mocz wcale nie jest tak obrzydliwy jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim mało kto wie, że świeży mocz jest całkowicie sterylny, ponieważ zawiera mocznik o działaniu odkażającym. Zastosowanie moczu na włosy sprawia, że są one miękkie, delikatne, ładnie się układają, lśnią. Ponadto znikają objawy łuszczycy, łupieżu i innych dolegliwości skóry głowy. Dla osób, które mimo wszystko nie umiałyby się przełamać, by spróbować takiej terapii na włosy, alternatywą jest jakiś środek kosmetyczny z dużą zawartością mocznika.
Mleko klaczy na włosy
Jest to metoda mniej kontrowersyjna, niż stosowanie moczu, jednak wielu ludzi wciąż ma obiekcje do zastosowania mleka innego gatunku zwierzęcia hodowlanego niż krowa czy ostatecznie koza. Mleko klaczy tymczasem zdobywa coraz większe grono zwolenników. Jest bardzo odżywcze, zawiera bardzo dużo przeciwciał i jest również sterylne. Bardzo przypomina w składzie mleko z piersi kobiety, którym karmi niemowlę. Warto zwrócić uwagę na to, że w kosmetyce wykorzystuje się tak zwaną siarę, czyli pierwsze mleko z piersi kobiety, o najwyższej zawartości substancji odżywczych dla noworodka. Mleko klaczy ma podobny skład i zastosowanie i jest łatwiejsze w zdobyciu. Mleko klaczy zawiera tłuszcze nasycone i kwasy tłuszczowe w odpowiednich proporcjach, dzięki czemu jest wyjątkowo odżywcze. Zawiera również zestaw witamin, w tym wszystkie rozpuszczalne w tłuszczach oraz minerały. Zastosowane na włosy czyni je lśniącymi, odżywionymi, elastycznymi. Poprawia zdrowie skóry głowy, mocno ją odżywia, pomaga zwalczyć egzemę, łuszczycę, łupież.