Mezoterapia igłowa głównie kojarzy się z zabiegami na twarz, lub ewentualnie inne części ciała. Jednak mezoterapia jest również wykorzystywana w pielęgnacji włosów.
Na czym polega mezoterapia na skórę głowy?
To nowoczesny sposób leczenia nadmiernego wypadania włosów, w przypadku ich utraty w wyniku chorób, takich jak łysienie androgenowe czy plackowate. To często jedyna forma ratunku dla osób dotkniętych tą chorobą, ponieważ tak naprawdę nie jest znana przyczyna zaburzeń, a przyjmowanie leków nie służy zdrowiu, szczególnie, że nie ma alternatywny do silnych sterydów. To zabieg bezbolesny, a przy tym skuteczny. Współcześnie mezoterapia nie jest już tak kosztowna jak jeszcze kilka lat temu, ze względu na większe zapotrzebowanie i popularność tego typu zabiegów.
Przebieg zabiegu
Zabieg mezoterapii wykonywany jest na dwa sposoby. Mezoterapia igłowa to wykorzystanie malutkich igiełek, które wprowadzane są do naskórka. Wstrzykiwana jest wówczas substancja mająca na celu odżywienie skóry głowy a co za tym idzie również cebulek włosów. Są to najczęściej preparaty mineralne, na przykład z domieszkami krzemu lub siarki, witaminy, a nawet leki przeciwzapalne. Przez to włosy zostają wzmocnione i są mniej podatne na wypadanie. W lżejszych przypadkach wystarczy mezoterapia bezigłowa, gdzie wysyła się impuls elektryczny pobudzając wzrost komórek.
Przeciwwskazania
Niestety zabieg nie jest przeznaczony dla wszystkich. Nie wykonuje się go u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, w przypadku stwierdzenia alergii na dane substancje, a także w przypadku trudno gojących się, widocznych zmian ropiejących na skórze głowy lub inne podejrzane znamiona, które powinien obejrzeć dermatolog. Kolejnym przeciwwskazaniem jest widoczna opryszczka. Zabieg nie jest również polecany osobom o bardzo wrażliwiej skórze. Normalne są bezpośrednio po mezoterapii takie objawy jak opuchnięcie, uczucie czasowego dyskomfortu, ale skóra nadmiernie wrażliwa znosi to znacznie gorzej. Wszystko zależy od indywidualnych cech.