Skąd bierze się siwienie włosów? wiadomo, że włosy siwieją wraz z wiekiem. Wielu ludzi jest z tym całkowicie pogodzonych. Nie każdy wie jednak dlaczego tak się dzieje. Ponadto włosy siwieją również u całkiem młodych ludzi, a to jest już pewnym zaskoczeniem. Dlaczego tak jest?
Siwienie włosów – przyczyny
Siwienie włosów to nic innego jak po prostu brak barwnika melaniny we włosie. Z wiekiem komórki skóry są już słabsze i produkują mniejszą ilość barwnika. To tak jak z filmem zapisanym na taśmie, z każdą kolejną kopią materiał jest coraz słabszej jakości. Tak samo dzieje się z ludzkimi komórkami. Dlatego właśnie w starszym wieku włosy zaczynają siwieć. Bardzo dużo do rzeczy ma również kolor włosów. Im są ciemniejsze, tym siwki są znacznie lepiej widoczne. Okazuje się, że siwienie włosów można nieco opóźnić, przede wszystkim dbając o odpowiednią dietę. Spożywanie dużej ilości antyutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się i dotleniają komórki są w stanie opóźnić proces siwienia.
Znajdują się przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach. Warto zwrócić uwagę na ciemny kolor skórki takich produktów. Im ciemniejszy, a nawet czarny, tym więcej pożytecznych składników (czarna fasola, czereśnie, wiśnie, czerwone wino, czarny ryż).
Siwienie włosów u młodych osób
Coraz szerszym i dość niepokojącym zjawiskiem jest siwienie włosów u osób młodych, nawet takich, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia. Siwe włosy są u nich co prawda pojedyncze, ale jednak, szczególnie u brunetów, nawet takie łatwo wyłowić wzrokiem. Przyczyny tego stanu rzeczy to przede wszystkim nadmierny stres, za dużo spraw na głowie. Zła dieta, jedzenie w pośpiechu również nie pomagają.
Coraz częściej zdarza się, że młode osoby palą papierosy, co też przyczynia się do nadmiaru siwych włosów. Siwe włosy to również objawy choroby, na przykład mogą świadczyć o niedomaganiu hormonów tarczycy, lub innych zaburzeniach. Nagłe siwienie, wypadanie włosów, ich przerzedzenie to powody, dla których koniecznie trzeba udać się do lekarza, by zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy.