Spanie w mokrych włosach – szkodliwy nawyk

0
2924

Z braku czasu, lub wierząc, że włosy od suszenia nadmiernie się niszczą, wiele osób z długimi włosami kładzie się spać nie susząc ich po umyciu. Czy jest to słuszne postępowanie?

Co dzieje się z mokrymi włosami

Podczas zasypiania z niezwiązanymi, mokrymi włosami narażone są one na wiele urazów, ponieważ plączą się, są narażone na nacisk ciała i tarcie pościeli. W rezultacie włosy bardzo rozdwajają się, są suche, łamią się. Mokre włosy są podatne na elektryzowanie się. Ponadto mokre włosy to wręcz zaproszenie dla różnego rodzaju drobnoustrojów, roztoczy i grzybów. Nie wspominając już o tym, że wystarczy uchylone nocą, nawet latem lustro, by nabawić się okropnego przeziębienia, czy chorych zatok. Pomyśleć tylko, że to wszystko zasługa po prostu lenistwa. Wystarczyło poświęcić nieco czasu wieczorem na wysuszenie włosów, by wyeliminować te problemy całkowicie. Oczywiście prawidłowe suszenie też powinno odbywać się na nieco innych zasadach, ponieważ suszenie na przykład zbyt gorącym powietrzem również powoduje zniszczenie włosów.

Jak spać z długimi włosami

Chociaż mokre, rozpuszczone włosy przynoszą najwięcej szkód, to warto pamiętać, że nawet jeśli są suche, ale rozpuszczone, to i tak się niszczą. Dlatego każda osoba, której zależy na tym, by mieć ładne, gładkie włosy powinna chodzić spać we włosach związanych. Może to być warkocz dla włosów bardzo długich, ale najczęściej sprawdza się koczek na czubku głowy. Przy tej fryzurze włosy niszczą się najmniej, ponieważ w najmniejszym stopniu mają kontakt z pościelą oraz z ciałem śpiącej osoby. Pomaga to również zachować na dłużej świeżość włosów – mniej się przetłuszczają, ponieważ gruczoły łojowe nie są tak mocno pobudzane jak w przypadku włosów rozpuszczonych. Ponadto istnieje mniejsze ryzyko, że kosmyk włosów zaplącze się na przykład w zapięcie poduszki. Jest to bolesne, a szarpanie się z zamkiem dodatkowo powoduje szkody. Dostępne są również specjalne woreczki na głowę do snu, ale muszą one być wykonane z materiałów przepuszczających powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here